img img img img

Wojciech Seliga

Plantacje programistów - kolonializm XXI wieku

Czy zastanawialiście się dlaczego to nie w Polsce, ale w USA, Australii czy Szwecji buduje się od podstaw produkty software'owe, które wyceniane są na miliardy dolarów i zmieniają nasze życie? Uber, Facebook, Spotify, Tesla, JIRA - wszystkie zbudowane przez software geeków.
Czy Polscy specjaliści IT są głupsi lub gorsi od swoich kolegów z Zachodu? Czy może problemem jest ogromny kapitał w tamtych krajach, którego tutaj nie mamy? Czy wreszcie problem leży w naszym podejściu do informatyki? Niezależnie od rzeczywistej przyczyny, efektem są dziesiątki tysięcy osób w Polsce pracujących nad pielęgnowaniem systemów informatycznych wymyślonych gdzie indziej i przekazanych im do konserwacji jako relatywnie taniej i kontrolowalnej sile roboczej. Razem z innymi krajami rozwijającymi się, staliśmy się swoistą plantacją programistyczną dla najnowocześniejszych krajów świata.
Postaram się przeanalizować przyczyny takiej sytuacji i odpowiedzieć na pytanie jaka musi się stać zmiana mentalna, aby informatyka w Polsce przestała mieć cechy kolonii dostarczającej zasobów, a miała kreujący wpływ na rozwój cywilizacji i nowoczesnej gospodarki.

Wojciech Seliga

Wojtek zaczął programować jako dzieciak, grubo ponad 30 lat temu. Był świadkiem pojawiania się i znikania różnych technologii, mód, obietnic bez pokrycia, baniek czy metodologii. Od wielu lat Wojtek próbuje zmieniać swoje otoczenie (kolegów, klientów, przełożonych i podwładnych) na myślenie i działanie agile'owe, a przede wszystkim stara się inspirować ludzi do działania, ciągłego rozwoju i wychodzenia ze strefy komfortu.
Prowadzi firmę Spartez w Gdańsku, którą współzałożył z grupą kolegów w 2007 roku. Obecnie zarządzanie Spartez z jej setką pracowników, kilkoma produktami mającymi około 3000 klientów z całego świata oraz coraz bardziej rozwijającą się współpracą z firmą Atlassian pochłania w 100% jego czas zawodowy.
Wojciech dosyć regularnie występuję na różnych konferencjach w Polsce i na świecie, np. na Devoxx, Atlassian Summit, Agile, Confitura czy InfoSHARE.
Czas wolny spędza z rodziną oraz uprawiając sporty rakietowe.