Jarosław Pałka - Studencki Festiwal Informatyczny

14. Studencki Festiwal Informatyczny

5 – 7 KWIETNIA 2018Auditorium Maximum UJ

14 edycja2018

Jarosław Pałka

5.04.2018 - 18:45

O prelegencie

Od ponad 20 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nie ważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi które wykonają pracę za ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL, by potem porzucić je by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą „metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”.

Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów.

Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W chwilach trener w http://symentis.pl i autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/  oraz samozwańczy dyktator w radach programowych konferencji JDD oraz 4Developers.

Abstrakt

Sagi, strumienie, reaktywność i inne buzzwordy

Dzień za dniem, CRUD za CRUD’em, dni przeciekają między palcami pośród takich samych usług RESTowych. Smutek, zgryzota, szara codzienność. Jedyną radością jest nowa wersja Spring MVC czy też kolejne potyczki pomiędzy obozami RESTafarian. Lecz czasami, raz w życiu, dostajesz w swoje ręce projekt, który budzi Cię do życia. Tym projektem jest “data streaming”. I od teraz wszystko co wiesz, całe zdobyte doświadczenie, nie ma już znaczenia. Hektolitry zdarzeń w binarnym formacie spadają na Twoją głowę jak konfetti. Nagle Twoim problemem zaczyna być opóźnienie w czasach odpowiedzi na poziomie milisekund, rozmiary kolejek i pule wątków. A GC topi kwarc na Twoich procesorach. Głowę zaprzątasz sobie problemami “causal consistency” i “happens beforemilisekund, rozmiarami kolejek i pulami wątków. Ta prezentacja to pamiętnik z pola bitwy. Opowieść o RX extensions, Apache Kafka i Hazelcast. Opowieść o tym, kiedy budowanie własnego rozwiązania ma sens. O tym z jakimi problemami się spotkacie, których będziecie starali się unikać jak ognia, a które z nich będziecie musieli rozwiązać sami. Zastanowimy sie też jakie problemy pomożecie rozwiązać biznesowi wykorzystując strumieniowanie danych. A jeśli jedyne co pozostanie po tej prezentacji w Waszych głowach, to świadomość, że kolejność zdarzeń ma znaczenie i wiedza na temat tego jak radzić sobie z tym w systemach rozproszonych, wówczas uznam to za sukces.

2hLVsT